rahahan
مدیرکل دفتر حمل و نقل و ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از تلاش وزارت راه و شهرسازی برای یافتن فاینانسور جهت اتصال راه آهن ایران به آذربایجان با تشکیل کنسرسیوم سه جانبه میان دو کشور مذکور به همراه و روسیه خبر داد.

ر پایان پنل اول همایش آشنایی متقابل با فرصت های بازرگانی و سرمایه گذاری کشورهای ایران، روسیه و کشورهای حوزه CIS” که بعد از ظهر روز شنبه ۲۱ شهریور با حضور تعداد کثیری از تجار ایرانی، مسئولان دولتی و نمایندگان بازرگانی روسیه در هتل پارسیان اوین تهران برگزار شد. چند تن از تجار حاضر در جلسه سوالات خود در زمینه ترانزیت کالا به روسیه مطرح و پاسخ خود را از سوی مسئولان دولتی و خصوصی دریافت کردند.

سیده فاطمه مقیمی، عضو هئیت رئیسه اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به سوالی در خصوص نقش دولت و بخش خصوصی در ارتباط ایران و روسیه گفت: باید یک تعامل دو سویه میان دولت و بخش خصوصی باشد و از طرفی زیرساخت ها نیز از جانب دولت فراهم شود. لذا نمی توان توقع داشت که بخش خصوصی با توجه به معضلات خود مشکلات تجارت بین دو کشور را رفع کند.

محمد جواد عطرچیان، مدیر کل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی نیز بیان داشت: به طور حتم بخش خصوصی و دولت باید برای خود برنامه ریزی کند و در یک زمان مشخص این برنامه ها را بررسی و تطبیق و نقشه راه ترسیم شود.

مقدم صادر کننده محصولات کشاورزی سوال کرد: چرا کامیون های روسی برای حمل بار ایرانی در مرز آستارا باید ۱۵۰۰ دلار بابت عوارض پرداخت کنند؟ با توجه به عدم بهره گیری آیا بهتر نیست بار از مسیر راه آهن اینچه برون به سمت روسیه حمل شود و مرز ترکمنستان استندبای حمل مواد غذایی ایران برای دسترسی به جنوب شرق روسیه باشد؟ چرا گمرک راه آهن اینچه برون فعال نیست؟ عطرچیان پاسخ داد: طبق موافقت نامه حمل و نقل جاده ای میان ایران و روسیه عوارضی وجود ندارد و مبلغ دریافتی مابه التفاوت قیمت گازوئیل به مبلغ ۸۰ سنت یورو است. این اقدام برای حمایت از ناوگان داخلی است و نمی توان توقع داشت که کامیون روسیه ۱۰ سنت یورو بابت گازوئیل پرداخت کند. همچنین لازم به ذکر است که این اقدام طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی در قبال تمام کشورها اجرا می شود. وی ادامه داد: درباره اینچه برون صحبت درستی است. ایران در غرب دریای خطر اتصال ریلی تدارد. راه آهن ما به راه آهن آذربایجان متصل نیست و راه آهن قزوین-رشت ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته وزارت راه و شهرسازی به دنبال فاینانسور و کنسرسیومی با مشارکت ایران و آذربایجان و روسیه تشکیل شده است که در صورت این اتفاق، آذربایجان از آستارا به طول ۷ کیلومتر باید خط آهن خود را به خط ایران متصل کند. به گفته عطرچیان، همچنین باید توجه داشت که مقصد راه آهن اینچه برون به روسیه نیست و مقصد آن کشورهای ترکمنستان و قزاقستان است. عدم برقراری گمرک راه آهن بعید است اما در صورت بررسی و نبود آن از دوستان گمرک برای فعال سازی پیگیری می کنیم. همچنین روزانه ۱۲۰ کامیون از مرز زمینی اینچه برون تردد می کنند.

سعیدی، از تاجران با سابقه ایرانی سوال کرد: دولت ایران برای تردد به روسیه چه اقداماتی انجام داده است؛ در صورتی که تعرفه گمرکی از ایران به روسیه ۳۰ درصد و درصورت انتقال بار به ارمنستان و حمل به روسیه تعرفه صفر درصد می شود؟ چطور از ایران ۴۲ میلیارد دلار به چین صادرات داریم اما به روسیه ۱میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار؟ چرا دولت برای توازن در تردد کامیون ها اقدامی نکرده است؟ چرا دولت عراق در روز گذشته چهار کامیون صنایع غذایی در مرز تخلیه، و اجازه ورود نداده اند؟ عطرچیان در پاسخ به این سوال گفت: عراق، مشکلاتی دارد که کامیون ایرانی عمدتا نمی روند و اگر بروند با اسکورت می روند. اما در مورد روسیه در صورت برقراری شرایط توازن و تردد روزانه ۵۰۰ کامیون برای هریک از کشورها، اولین نفر خود شما معترض خواهید شد. این کار به صادرات کشور آسیب می زند. لذا باید تلاش کنیم که سهم ما نیز به ۹ هزار دستگاه افزایش یابد. بخش عمده مشکل ما این است که تعداد کامیون های یخچالی نسبت به کامیون های چادری بسیار اندک است. در بخش حمل و نقل دریایی نیز موازنه وجود ندارد و باید تلاش کنیم تا موانع رفع شود.

حاتمی پور مدیرعامل هلدینگ فلامینگو پرسید: مطالعاتی در باب خطوط هوایی به آستاراخان را شروع کردم اما به دلیل فشارهای عوامل روسی این مطالعه نیمه کاره ماند. چرا علیرغم آمادگی بخش خصوصی ارتباط دریایی و هوایی بین آستاراخان و ایران فراهم نمی شود در حالی که توسعه مسافربری دریایی و هوایی می تواند نقش بسزایی در رفت و آمد تجار ایفا کند؟ محمدی، دبیر جلسه پاسخ داد: معضلات اساسی در حمل و نقل دریایی در دریای خزر وجود دارد به طوری که طول موج دریای خزر با برخی اقیانوس ها نیز برابری می کند و حمل و نقل مسافر امکان پذیر نیست. لذا تنها می توان به فکر ارتباط ساحلی مانند انزلی- نوشهر یا انزلی-باکو بود.

فرخی نماینده بانک پارسیان هم سوال کرد: چرا نمایندگان بانک های عامل ارتباط با روسیه در این جلسه حضور ندارند و آیا بررسی مشکلات نباید با حضور بانک مرکزی و نمایندگان دولتی بررسی شود؟

محمدی دبیر جلسه گفت: ما از بانک های فعال در زمینه تجارت با روسیه دعوت کردیم اما تشریف نیاوردند.