سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان از صادرات نخستین محموله سنگ کلینکر از بندر آستارا به خارج از کشور خبر داد.

حسین چراغی  در جمع خبرنگاران این شهرستان با اشاره به صادرات نخستین محموله سنگ کلینکر از منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا اظهار کرد: این محموله صادراتی شامل دو هزار و ۲۰۰ تن سنگ کلینکر به مقصد بندر باکو در جمهوری آذربایجان بارگیری شده است.

وی گفت: با توجه به قرار گرفتن منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا در مسیر کریدور شمال و جنوب، این بندر بهترین و نزدیک‌ترین مسیر ترانزیتی زمینی و دریایی به کشورهای حوزه قفقاز است.

به گفته سرپرسصادرات نخستین محموله سنگ کلینگر از منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارات اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان، منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا می‌تواند با مشارکت بخش‌خصوصی نقش مهمی در حوزه صادرات، واردات و ترانزیت منطقه و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

وی با اشاره به موقعیت ویژه اقتصادی آستارا و مزیت‌های نسبی این بندر در تبادلات تجاری، گفت: منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا به دلیل دسترسی به استان‌های اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، از ظرفیت بالایی برای صادرات به کشورهای حاشیه خزر برخوردار است.

چراغی با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا دارای مزیت‌های رقابتی بالایی در حوزه حمل و نقل دریایی است، خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۹۷ هزار و ۶۷۱ تن کالای صادراتی و وارداتی توسط ۱۰۵ کشتی، بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حوزه دریای خزر و اروپا جابه‌جا شد.

به گزارش فارس، سنگ کلینکر در تولید سیمان پرتلند، دانه‌های حرارت دیده‌ای است که از حرارت دادن به سنگ آهک و آلومینیوم سیلیکات «خاک‌رس» طی مرحله کوره سیمان به وجود می‌آیند.

شهرستان مرزی و بندری آستارا در غرب استان گیلان واقع بوده و سابقه‌ فعالیت تجاری بندر در آن به بیش از ۲۰۰ سال می‌رسد و پس از ۶۰ سال وقفه، این بندر از سه سال پیش فعالیت خود را آغاز کرد./فارس