به گزارش روابط عمومی شعبه بندر آستارا، محمد صادق كاوه ، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه پس از رونمایی از این دو فروند شناور ، در نشست خبری خود با خبرنگاران خبرگزاری ها ، اظهار کرد: شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه یک شرکت خصوصی است که سابقه آغاز فعالیت آن در بنادر کشور به سال ۱۳۴۰ برمی گردد.

وی با بیان اینکه این شرکت ، سرمایه گذاری در بندر آستارا را از سال ۱۳۸۷ در قالب قراردادی ۴۰ ساله با اداره کل بنادرودریانوردی استان گیلان آغاز کرده است ، افزود: شرکت کاوه عهده دار اجرای طرح توسعه و راهبری بندر آستارا شده و در همین راستا اقدامات بسیاری را در ایجاد زیرساخت های این بندر انجام داده است.

کاوه با بیان اینکه بندر آستارا در آستانه شکوفایی است ، ادامه داد: پس از سرمایه گذاری در سایر بخش ها ، این شرکت دو فروند شناور لایروب و یدک کش را خریداری و پس از انتقال از اروپا به دریای خزر ، آنها را بندر آستارا مستقر کرده است.IMG_5028

وی این اتفاق را برداشتن یک گام دیگر در جهت شکوفایی این بندر در جهت تبدیل شدن آن به یک نقطه کانونی برای ایفای نقش فعال و مؤثر در مبادلات تجاری حوزه دریای خزر و کریدورهای بین المللی جاده ابریشم و شمال – جنوب دانست و خاطر نشان کرد: شناورهای مذکور به ارزش بیش از ده میلیون یورو (حدود ۵۰۰ میلیارد ریال) به سفارش شرکت خدمات دریایی و بندری کاوه ، در کارخانه کشتی سازی نپتون در کشور هلند طراحی و ساخته شده اند.

وی با تأکید بر اینکه این دو فروند شناور ، بندر آستارا را از بابت امور لایروبی در حوضچه اصلی و کانال دسترسی و همچنین خدمات یدک کشی خودکفا می سازد ، تصریح کرد: این اولین بار است که بخش خصوصی در ایران برای تأمین لایروب و یدک کش در بنادر ایران سرمایه گذاری می کند.

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه در بخش دیگر سخنان خود به بیان مشخصات این فروند شناور پرداخت و توضیح داد: لایروب هاپرساکشن «جاده ابریشم» با ظرفیت ۲۰۰ تن در هر مرحله لای برداری ، به طور اختصاصی برای فعالیت در بندر آستارا طراحی و ساخته شده است.

کاوه اضافه کرد: این کشتی برای صیانت از عمق آبخور ۶ متری که سازمان بنادر و دریانوردی متعهد به تأمین آن شده ، به منظور تضمین تردد ایمن انواع کشتی های تجاری در تمام فصول سال در این بندر مستقر شده است.

وی در خصوص مشخصات یدک کش گفت: یدک کش «درفش کاوه» نیز توانی بالغ بر ۱۲۰۰ اسب بخار دارد و برای ارائه خدمات یدک کشی ، پهلودهی ، جدا سازی کشتی ها و همچنین مشارکت در عملیات اطفای حریق و امداد و نجات طراحی و ساخته شده است.