برای نخستین‌بار محموله ترانزیتی کشور ترکیه از طریق بندر تجاری آستارا به مقصد جمهوری آذربایجان بارگیری شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه، محمود میرنبیلی عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به ترانزیت نخستین محموله کشور ترکیه از این بندر اظهار داشت: نخستین محموله سرامیک ترانزیتی از کشور ترکیه به میزان ۷۳ تن در بندر تجاری آستارا توسط بخش خصوصی تخلیه و به شناور ایرانی بارگیری شد.

IMG_5242

رئیس اداره بندر و دریانوردی آستارا با بیان اینکه محموله ترانزیتی مذکور از مرز ورودی بازرگان وارد کشور شده است، افزود: پس از تخلیه و بارگیری این محموله از بندر آستارا با رعایت کلیه رویه‌های قانونی گمرکی به مقصد بندر هوسان جمهوری آذربایجان ترانزیت شد.

وی با قدردانی از زحمات و همکاری‌های اداره کل گمرک آستارا در راستای توسعه هرچه بیشتر بندر آستارا گفت: با صدور کد گمرکی مختص منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا شاهد شتاب گرفتن ترانزیت کالا از مسیر شرق به غرب به‌ویژه از کشور ترکیه به مقاصد کشورهای حاشیه دریای خزر از طریق بندر آستارا خواهیم بود.

میرنبیلی با اشاره به افزایش میزان صادرات از بندر تجاری آستارا در ۹ ماهه نخست امسال افزود: در این مدت بیش از ۵۶ هزار تن انواع کالا از قبیل مصالح ساختمانی، مواد معدنی و پتروشیمی از این بندر به بنادر حاشیه دریای خزر صادر شده که نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی نزدیکی بندر مرزی  آستارا به بندر باکو، بندر آستراخان، ماخاچ‌کالا و اولیا را از ویژگی‌های ممتاز بندر تجاری آستارا عنوان کرد و اظهار داشت: بیشترین حجم صادرات از کشور ترکیه به جمهوری آذربایجان از طریق کشور گرجستان انجام می‌شود.

رئیس اداره بندر و دریانوردی آستارا خاطر نشان کرد: در صورت ارائه تسهیلات و روان شدن روند ترانزیت از این بندر، سهم کشور ما از این مسیر ترانزیت افزایش پیدا خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، میزان میانگین ترانزیت سالانه طی دوره ۱۰ ساله (۱۳۸۴- ۱۳۹۴) حدود ۱۱ میلیون تن کالا بوده که این میزان در سال ۹۵ با کاهش ۳۰ درصدی مواجه شده است.

با معرفی بندر آستارا به‌عنوان یکی از مسیرهای بهینه ترانزیت کالاهای کشور ترکیه به کشورهای حاشیه دریای خزر، این مسیر می‌تواند سبب افزایش میزان ترانزیت کالا از کشور و بازگرداندن سهم از دست رفته آن به کشور باشد.

 یکی از مهمترین مشکلات بندر تجاری آستارا عدم صدور کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی است که همین امر سبب می‌شود انجام عملیات ترانزیت و صادرات با بروکراسی بیشتری صورت پذیرد.

عملیات احداث بندر تجاری آستارا در فروردین ماه سال ۱۳۸۸ توسط شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه آغاز شد و فاز نخست آن در فروردین ماه ۱۳۹۲ به بهره برداری رسید.

انتهای پیام/