مدیرکل گمرک شهرستان مرزی بندر آستارا از صدور کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه شعبه بندر آستارا، «رسول امیدی» همزمان با روز جهانی گمرک، در نشست با خبرنگاران، اظهار کرد: منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا از مهمترین مصوبات است که نقش بسزایی را در توسعه اقتصادی منطقه ایفا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه پس از پیگیری های به عمل آمده، کد گمرک این منطقه به شماره ۲۰۲۰۲ از سوی سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران صادر و به دفتر «آی تی» ابلاغ شد، ادامه داد: باید زیرساخت های مرتبط و بسترهای لازم با سرعت بیشتری جهت فعالیت در محوطه بندر فراهم شود.

امیدی با اشاره به اینکه راه اندازی فیبر نوری و ایجاد سرورهای مورد نیاز جهت استفاده از سامانه جامع گمرکی از مهمترین مایحتاج ساختمان این منطقه است، افزود: صدور کد گمرکی این منطقه نوید بخش فعالیت های بزرگ اقتصادی و حضور سرمایه گذاران بیشتر در این منطقه است.

وی ضمن دعوت از سرمایه گذاران جهت ورود به این منطقه، تصریح کرد: استفاده از برخی معافیت ها از مزایای مناطق ویژه اقتصادی است.

مدیرکل گمرک آستارا با اشاره به اینکه بنادر و دریانوردی متولی منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا است، خاطرنشان کرد: یکی از مناطق حائز اهمیت برای سرمایه گذاری، مناطق ویژه اقتصادی بندری است و این مناطق هم مزایای منطقه ویژه را دارند و هم بندر هستند و از لحاظ کاهش هزینه و بهای تمام شده تولید کالا برای سرمایه گذاران اهمیت قابل توجهی دارند.

وی اضافه کرد: کالایی که در مناطق ویژه اقتصادی بندری تولید می شود به محض تخلیه به سمت صادرات مجدد هیچ عوارض گمرکی ندارد و توان رقابت با سایر کشورها را به دلیل هزینه کم تولید داشته و ضمن اینکه می تواند ارزش افزوده ایجاد کند و از سوی دیگر با واردات کالا به این مناطق مشمول معافیت‌های ارزش افزوده در منطقه نیز می‌شود.