تاریخچه شرکت

تاریخچه شرکت

شرکت خدمات دریایی و بندری کاوه

شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه در سال ۱۳۴۰ در خرمشهر تأسیس گردید و تا سال ۱۳۵۹ در بنادر امام خمینی (ره)، خسروآباد آبادان، بندر و لنگرگاه خرمشهر و منطقه مرزی شلمچه در زمینه عملیات بندری فعالیت داشته است. دفتر مرکزی این شرکت در خرمشهر با آغاز جنگ تحمیلی در شهریور ماه ۱۳۵۹ به دلیل لزوم تخلیه سریع ده‌ها کشتی منتظر نوبت پهلودهی، در لنگرگاه بندرعباس به مجتمع بندری شهیدرجایی انتقال یافت و هم‌اکنون در اغلب بنادر کشور از جمله بندر شهیدرجایی، بندر امام خمینی (ره)، بندرانزلی، بندر خرمشهر، منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان، بندر و منطقه ویژه اقتصادی آستارا و سایر بنادر واقع در کریدور شمال و جنوب از جمله منطقه آزاد جبل‌علی (دبی) و بندر آستراخان(روسیه) فعالیت دارد.

ملگونف در سفرنامهٔ خود حدود ۱۴۰ سال پیش می‌نویسد «آستارا بندری است که هرساله از حاجی ترخان (آستراخان کنونی) و باکو ۵۰ کشتی به آنجا می‌آید و اغلب بار آنها آهن است» این اسکله در دوران پهلوی از رونق می‌افتد تا زمانی که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی اسکله‌ای مدرن شروع به احداث گردید و با بهره برداری از بخش تجاری آن گامی بزرگ دراقتصاد منطقه برداشته خواهد شد.

kms1

مدت قرارداد و معرفی بندر و منطقه ویژه اقتصادی آستارا

به استناد مصوبه شماره ۱۶۶۲۶۵۴۶۸۹۵ مورخ ۱۳/۱۲/۸۵ هیات محترم دولت مبنی بر تبدیل بندر صیادی آستارا به بندر تجاری و در راستای اجرای هیات وزیران در جلسه مورخ ۲۵/۷ / ۱۳۸۷ که در مرکز استان گیلان تشکیل شد ، تسریع در سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ، سازمان بنادر و دریانوردی در سال ۱۳۸۸ ، توسعه ، تکمیل و حق بهره برداری از بندر آستارا را به عنوان یک بندر تجاری ، نفتی و مسافری طی یک مزایده بصورت اجاره بلند مدت ۴۰ ساله به شرکت خدمات دریایی و بندری کاوه واگذار نمود .

نوع فعالیت بندر: کالا – فراورده های نفتی – مسافری ظرفیت اسمی : سالانه ۳٫۵میلیون تن که۲میلیون تن مواد سوختی و ۱٫۵میلیون تن جنرال کارگو می باشد. مساحت بندر : ۵۵ هکتار

kms2

امکانات و توانمندیها
۱- مشخصات اسکله ها :
۲- تعداد تجهیزات دریایی :
۳- مساحت کل بندر : ۵۵ هکتار
۴- مساحت حوضچه بندر : در حال حاضر ۱۸ هکتار که می بایست تا ۲۲ هکتار توسعه یابد .
۵- مساحت انبار روباز و آسفالت شده : ۳ هکتار
۶- طول موج شکن شمالی : ۴۷۶ متر
۷- طول موج شکن جنوبی : ۱۸۷ متر
۸- ظرفیت اسمی بندر : ۳/۵ میلیون تن

kms3