پیشینه

پیشینه فعالیت

 منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا

منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا نزدیک ترین مسیر ارتباط دریایی واقع در شمال غرب کشور است. این بندر در نزدیکی مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد که بخشی از کریـدور شمال ـ جنوب موسوم به نوستراک محسوب می شود. این بنـدر به سبب قرارگیری در گلوگاه حیاتی دریای خزر و همچنین نزدیکی با مرکز استـان گیلان (رشت 190 کیلومتر) و پایتخت (تهران 530 کیلومتر) از ویژگی های منحصر به فردی بهره می برد و با عنایت به موقعیت جعرافیایی، کمترین فاصله را با بنادر سایر کشورهای حاشیه دریای خزر دارد.

بندر آستارا به عنوان یکی از معدود بنادر خصوصی ایران با سرمایه گذاری شرکت خدمات بنـدری و دریایی کـاوه از  پایانه های کالاهای عمومی، کانتینری، یخچالی، خودرو (رو ـ رو)، غلات، مخازن نفتی، محوطه هـای صنـایع تبدیلی و انبارهای لجستیکی در قالب فازهای مختلف می تواند به ارائه خدمات مورد انتظار خطوط و شرکت های کشتیرانی و شرکای تجاری بندر و سایر صاحبان کالا و مشتریان بپردازد. اما حوزه های فعالیت این بندر بیشتر معطوف به عملیات کارگو، فله و کانتینر است و چنانچه شرکت های داخلی و بین المللی خواهان سرمایه گذاری در این بندر باشند می توانند در پسکرانه این بندر در بخش ترمینال های نفتی،  رو ـ رو  و مسافری و گردشگری دریایی برای سرمایه گذاری مشارکت نمایند.

 

این بندر در نقطه اتصال ایران ـ آذربایجان و در 600 کیلومتری استان آغری ترکیه و 1400 کیلومتری سواحل خلیج فارس قرار دارد. از مساحت  55 هکتاری این بندر 15 هکتار آن هم اکنون زیر بار قرار دارد و 40 هکتار از پسکرانه آن آماده سرمایه گذاری بخش خصوصی است. این بندر همچنین سه پست اسکله و دارای 3 انبار سرپوشیده و یک انبار هانگار مجموعا 15 هزار متری است.

بندر خصوصی آستارا، بندری در مسیر جاده ابریشم و چهار راه کریدور شمال ـ جنوب که مهمترین حلقه تجارت بین آسیا و اروپاست که در مقایسه با مسیرهای سنتی از حیث مسافت و زمان ۴۰ درصد کوتاهتر و به لحاظ هزینه ۳۰ درصد ارزان تر است. راه‌گذر شمال ـ جنوب یکی از مسیرهای مهم ترانزیتی در آسیای میانه است که موقعیت مناسب ریلی، جاده‌ای و دسترسی ایران به سواحل خلیج فارس و سواحل دریای خزر این بندر را در موقعیت ممتازی قرار داده است. از سوی دیگر، این راه گذر ارتباط ترانزیتی کشورهای شمال اروپا و روسیه از طریق ایران و دریای خزر به کشورهای اقیانوس هند، حاشیه خلیج فارس و جنوب آسیا را برقرار می سازد.

در سال های اخیر، یکی از مهمترین اهداف مورد نظر در بندر آستارا تبدیل آن به یک قطب قدرتمند و فعـال در زمینه ترانزیت غلات است که بتواند در مواقع ضروری در امر واردات این کالای استراتژیک بتواند نیاز بازار کشورهای آسیای میانه، ترکیه و عراق را تامین نماید. هم اکنون با احداث پایانه غلات و تجهیزات مرتبط با آن همچون یک دستگاه مکنده شیپ آنلودر به بخشی از این اهداف دست یافته است.

این بندر جدا از موقعیت در فرایند دادوستد بازرگانی و تجاری چنانچه  شرکت ها و بنگاههای خصوصی تمایلی به سرمایه گذاری داشته باشند می تواند با  سهولت در مشارکت و سرمایه گذاری، آنان را از  امتیازات خاص منطقه ویژه اقتصادی بهره مند نماید.

از سوی دیگر، واقع شدن در مسیر دسترسی و تجارت کشورهای حاشیه دریای خزر، برخورداری از نقطه صفر مرزی در مجاورت ایستگاه ریلی راه آهن جمهوری آذربایجان، نقطه تلاقی حمل و نقل ترکیبی و دسترسی هم زمان به سه گمرک مرزی دریایی، زمینی و ریلی در یک محدوده جغرافیایی، پسکرانه وسیع و نزدیکترین نقطه اتصال تجارت استان های غرب و شمال غرب کشور با کشورهای عراق، ترکیه و کشورهای CIS، تجهیزات مدرن و کارآمد برای ارائه خدمات بندری و دریایی مطلوب و پیوسته از جمله مزیت های این بندر برای صاحبان سرمایه در بخش خصوصی است.  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com